Konferens om mångfald

Konferens om mångfald

Konferensen Leva Mångfald och Svenska med Sång

Publicerat av Equmeniakyrkan
2019-11-22

Ett 80 tal personer från olika platser runt om i landet möttes förra helgen till konferens i Högdalskyrkan. Jan Mattson och Andreas Andersson, från Göteborg , öppnade konferensen med sång och musik. Deltagarna i det nya projektet ”Svenska med sång”, tillsammans med Bilda, möttes till första nationella Nätverksträffen. På konferensen ”Leva Mångfald” möttes deltagarna till föreläsningar och seminarier gällande Mångfald och Interreligiös dialog. Bland föreläsarna fanns Jennifer Jag Jivan, från Christian Study Center i Pakistan, Marco Helles Mångfaldskonsult, Isac Zekry Missionär från Egypten och Göran Gunnar från MR-programmet på Enskilda Högskolan i Stockholm. På seminarier delades erfarenheter kring hur vi möts över gränser, delar tro och liv, välkomnar och inkluderar alla vi möter i en öppen gemenskap.